Hovorme spolu! Organizácia CIVICUS pozýva do kampane SPEAK!

Dnešný svet je stále prepojenejší, ale my ľudia sme čím ďalej tým viac rozdelení. Práve preto je dôležité, aby sme spolu hovorili, a to predovšetkým s tými, ktorých názory sa od našich líšia a s ktorými by sme sa normálne nestretli. Za týmto účelom organizuje CIVICUS: World Alliance for Citizen Participation globálnu kampaň SPEAK!, ktorá prepája jednotlivcov s rôznym pohľadom na svet. Už 20. a 21. septembra sa po celom svete uskutočnia stovky akcií, ktoré umožnia najrôznejším ľuďom, aby spolu viedli dialóg a zistili, že majú možno spoločného viac, než si dovtedy mysleli. Aj vy sa môžete zapojiť a prihlásiť svoju udalosť.

Aj keď je bezpečnostná situácia v Kostarike v porovnaní s ďalšími krajinami strednej Ameriky, ako sú napríklad Honduras alebo Salvador, výrazne lepšie, aj tento štát, rozkladajúce sa medzi Tichým oceánom a Karibským morom, trápi násilie spojené s drogami. To platí aj pre pobrežné mesto Limón, odkiaľ v minulosti odchádzali veľké zásielky kokaínu do Európy. Obchod s drogami je spojený s násilnou činnosťou gangov. Tí do svojich radov lákajú teenagerov, ktorým mnohokrát nie je ani 15 rokov. Väčšina z nich skončí vo väzeniach, je zranená alebo zabitá skôr, než dosiahne vek 35 rokov.

SPEEDdebating o drogovom biznise
Ako tento problém v meste Limón vyriešiť? Skupina rôznorodých ľudí, umelcov, politikov, právnikov, liberálov, konzervatívcov, imigrantov, mladých aj tých skúsenejších, bola v rámci kampane SPEAK! pozvaná do netradičnej debaty. Na podujatí s názvom SPEEDebating sa každý bude baviť šesť minút s niekým úplne odlišným o tom, čo možno s obchodom s drogami v meste Limón urobiť. Toto je len jedna z akcií, ktorá chce priviesť k dialógu ľudí s odlišným pohľadom, pôvodom a skúsenosťami, ktorí spolu možno budú môcť nájsť odpoveď na pálčivé spoločenské otázky. 20. a 21. septembra sa ich bude konať 136 v 46 krajinách sveta. Budú sa venovať napríklad ekologickým témam, rovnosti a udržanie mieru a stability.

Stále je možné sa pridať
Páči sa vám tento nápad? Aj vy máte ešte možnosť sa do kampane zapojiť. Akcia nemusí byť veľká alebo nákladná, môže ísť o konverzáciu medzi priateľmi alebo priateľmi priateľov, premietanie, koncerty či spoločné večere, ktoré spoja tých, ktorí by sa inak nestretli, alebo formálne dialógy, ktoré môžu pomôcť pri riešení konfliktov medzi komunitami. Na zorganizovanie vlastnej akcie poskytuje stránka kampane SPEAK! celý rad dobre spracovaných podkladov: od nápadov na ready made udalosti, cez plagáty až po účastnícke dotazníky. Všetky informácie nájdete tu: https://www.togetherwespeak.org/

X
{link_name} zabezpečuje všetky procesy posudzovania a služby pre zákazníkov programu TechSoup Slovensko. Navštívte stránku {link_name}arrow