Inštalácia MS Office 2019 (2021) pomocou nástroja Office Deployment Tool

Inštalácia balíka Office 2019 pomocou nástroja Office Deployment Tool
 

Zistite viac o novom procese prevzatia a inštalácie produktov balíka Office 2019

Pre českú verziu návodu kliknite sem.
For English version click here.

 

Ak ste už požiadali o poskytnutie produktu MS Office 2019 cez program darovania TechSoup Slovensko a dostali ste potvrdzujúci e-mail z centra služieb VLSC, ktorý vás informoval o tom, že vaša licenčná zmluva je pripravená na prijatie, môžete postupovať podľa týchto inštrukcií na prevzatie a inštaláciu zakúpeného produktu.

Vyberte si inštrukcie podľa operačného systému, ktorý budete používať.

Windows: Inštrukcie na stiahnutie a inštaláciu balíka MS Office 2019

Počnúc edíciou Office 2019 používajú všetky produkty balíka Office pre operačný systém Windows, dostupné cez multilicenčnú zmluvu, technológiu Click-to-Run namiesto predchádzajúcej technológie MSI inštalátora. Pre získanie a inštaláciu tejto verzie balíka Office 2019 budete musieť použiť nástroj Office Deployment Tool (ODT).

Na prevzatie produktov MS Office 2019 budete potrebovať širokopásmové internetové pripojenie s rýchlosťou sťahovania najmenej 20Mbps. Zároveň upozorňujeme, že balík Office 2019 vyžaduje operačný systém Windows 10 a nebude fungovať na starších verziách OS Windows.
 

Krok 1: Identifikujte licenčný kľúč produktu Office 2019 na stránke VLSC

Vo svojom konte v multilicenčnom centre Microsoftu VLSC nájdite licenčný kľúč MAK pre požadovaný produkt. Bez neho inštalácia nebude možná.
 

Poznámka:

  Ak ste tak doteraz neurobili, zaregistrujte sa na stránke VLSC a prijmite softvérovú licenčnú zmluvu pre produkty Office 2019 dokončením krokov jedna a dva v našom návode VLSC pre rýchly štart.

  Prihláste sa na stránku VLSC

  1. Kliknite na záložku Položky na prevzatie a kľúče (Downloads and Keys).
  2. Vyhľadajte váš produkt Office 2019 v zozname produktov a kliknite na tlačidlo Kľúč (Key).
  3. V tabuľke pod názvom produktu vyhľadajte kľúč k produktu. Nájdete ho v stĺpci označenom Kľúč (Key). Zároveň v stĺpci Typ (Type) by mal byť tento kľúč označený ako typ MAK.
   • Balík MS Office má aj odlišné kľúče pre online webové aplikácie. Tieto kľúče nie sú rovnaké ako kľúče typu MAK pre desktopové produkty a nemôžu byť použité pre ich aktiváciu.
     
   V tabuľke pod názvom produktu vyhľadajte svoj kľúč k produktu v stĺpci označenom Kľúč. Stĺpec Typ pre tento kľúč by mal obsahovať slovo MAK, nie KMS.
    
  4. Skopírujte kľúč pre váš produkt z tejto tabuľky a odložte si ho napríklad do textového programu typu Poznámkový blok. Alebo kliknite na tlačidlo Exportovať všetky kľúče: CSV (Export all keys: CSV), ktoré nájdete vľavo hore nad tabuľkou produktov. Táto funkcia slúži na stiahnutie zoznamu kľúčov (vo formáte hodnôt oddelených pomlčkami), ktorý môžete otvoriť pomocou programu Excel. Stiahnutý zoznam bude obsahovať kľúče pre všetky multilicencie spojené s vašimi licenčnými zmluvami v používateľskom profile VLSC.

  Krok 2: Stiahnite nástroj Office Deployment Tool (ODT)

  1. Stiahnite nástroj Office Deployment Tool od spoločnosti Microsoft zo stránky https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=49117.
  2. Stiahnutý súbor je samorozbaľovací archív. Spustite ho, aby sa vám rozbalili inštalačné súbory:
   * inštalátor s názvom setup.exe
   * vzorové konfiguračné XML súbory
  3. Vymažte všetky vzorové súbory XML stiahnuté od spoločnosti Microsoft. Na prevzatie balíka budete potrebovať iba súbor setup.exe.
    
  4. Look for the following string of text in the configuration file: PIDKEY="#####-#####-#####-#####-#####"

  Krok 3: Príprava inštalácie

  3.1 Príprava konfiguračného súboru

  V tabuľke nižšie nájdete najčastejšie konfiguračné XML súbory.
  Kliknite pravým tlačidlom na názov súboru a vyberte možnosť Uložiť ako... do adresára, v ktorom už máte rozbalený inštalátor setup.exe podľa Kroku 2.

  Tu je k dispozícii konfiguračný súbor pre Office Standard 2021/LTSC.

  Konfiguračné súbory pre balíky / aplikácie pre verziu 2021 nájdete v tomto on-line adresári.

  Konfiguračné súbory pre balíky / aplikácie pre verziu 2019 nájdete v tomto on-line adresári.

  Tu zistíte, či potrebujete 32-bitovú alebo 64-bitovú verziu.

  Poznámka: Ak vám tieto varianty nevyhovujú, otvorte si niektorý z nich alebo pôvodný vzorový súbor od Microsoftu v ľubovoľnom textovom editore (Poznámkový blok, PSPad, ...) a upravte príslušné položky. Zoznam možností na editáciu nájdete (po anglicky) na stránke Configuration options for the Office Deployment Tool.

   

  3.2 Doplnenie licenčného kľúča

  Následne postupujte podľa inštrukcií nižšie pre pridanie kľúča typu MAK do konfiguračného súboru. Kľúč k produktu ste prevzali zo stránky VLSC v Kroku 1.

  (Poznámka: Ak pre aktiváciu počítačov v celej sieti naraz používate kľúč KMS, reťazec PIDKEY nevypĺňajte.)

  1. Kliknite pravým tlačidlom na konfiguračný súbor a vyberte možnosť Upraviť pre otvorenie súboru v aplikácii Poznámkový blok

  2. Nájdite nasledujúci reťazec v konfiguračnom súbore:
   • PIDKEY="#####-#####-#####-#####-#####"
     
   kliknite pravým tlačidlom myši na ľubovoľnom mieste v zložke obsahujúcej setup.exe a konfiguračné súbory a vyberte možnosť Otvoriť tu príkazové okno.
  3. V tomto reťazci nahraďte text #####-#####-#####-#####-##### vaším aktivačným kľúčom typu MAK tak, že ho skopírujete a prilepíte zo súboru, do ktorého ste ho predtým uložili. Úvodzovky na začiatku a na konci kľúča ponechajte na svojom mieste.
  4. V riadku Language ID zmeňte text jazykovej verzie "en-us", resp. "cs-cz" na text "sk-sk", ak chcete používať slovenskú verziu balíka Office 2019. Úvodzovky v texte tiež nechajte.
  5. Zmeny uložte a súbor zavrite.

  V prípade, ak ste si objednali viac ako jeden typ produktu MS Office, budete musieť upraviť konfiguračný súbor a pridať odlišný kód pre každý typ produktu, na ktorý ste získali licenciu.
  Ak potrebujete prispôsobiť inštaláciu a máte skúsenosti v oblasti IT, môžete použiť nástroj Office Customization Tool od spoločnosti Microsoft pre vytvorenie vlastných konfiguračných súborov.

  3.3 Ukončenie a odinštalovanie starších verzií Office

  Pred inštaláciou Office 2019 je nutné odstrániť všetky staršie inštalácie Office (inštalované pomocou MSI inštalátora). Pred spustením inštalácie (krok 4) preto uložte všetky vaše dáta a zatvorte všetky bežiace aplikácie Office (vrátane Outlook, Skype for Business, ...).

  Konfiguračné XML súbory pre Office 2019 sú nastavené tak, aby v priebehu inštalácie odstránili staršie verzie Office. (Slúži k tomu kľúč <RemoveMSI All = "True" />. Viac informácií k tejto funkcii nájdete (zatiaľ iba v angličtine): https://docs.microsoft.com/cs-cz/deployoffice/upgrade-from-msi-version.
   

  Krok 4: Spustenie inštalácie

  Samotná inštalácia sa uskutoční v dvoch krokoch. Oba sa vykonajú spustením nástroja setup.exe z PowerShell (prípadne z príkazového riadka). PowerShell by mal byť spustený s administrátorskými právomocami. Príkaz setup.exe je potrebné spustiť priamo z adresára, v ktorom sa nástroj setup.exe nachádza.

  4.1 PowerShell

  Ak máte administrátorské oprávnenia: Spustite PowerShell priamo z adresára s rozbaleným nástrojom setup.exe: podržte klávesnicu Shift, kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu adresára, v ktorej je rozbalený inštalačný nástroj setup.exe, a v kontextovej ponuke kliknite na Otvoriť tu okno PowerShell (alebo Tu otvoriť príkazové okno pre otvorenie funkcie Príkazového riadka).

  Ak administrátorské oprávnenia nemáte: Otvorte ponuku Štart, na klávesnici zadajte "power", vo výsledkoch vyhľadávania nájdite aplikáciu PowerShell, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte "Spustiť ako správca". Prepnite na adresár s rozbaleným nástrojom setup.exe a skopírujte adresu umiestnenia (C:\...). V okne PowerShell zadajte povel "cd", za neho vložte klávesovou skratkou Ctrl+C adresu umiestnenia adresára s nástrojom setup.exe a celý povel ("cd C:\zložka\priečinok\ ..." odošlite stlačením klávesnice Enter.

  4.2 Sťahovanie inštalačných dát

  Do PowerShell (alebo do príkazového riadka) napíšte nižšie uvedený príkaz, ale reťazec "config-O2019STD-x64.xml" určený pre produkt Office Standard 2019 (64-bit) nahraďte názvom konfiguračného súboru (ak inštalujete iný produkt), ktorý ste skopírovali podľa popisu vyššie:

  Vpíšte informácie z konfiguračného súboru do Príkazového riadku
   
  • v PowerShell .\setup /download config-O2019STD-x64.xml
  • v Príkazovom riadku setup /download config-O2019STD-x64.xml
   Po úprave názvu konfiguračného súboru sa uistite, že názov súboru je zakončený koncovkou .xml.
   Poznámka: Ak sa konfiguračný súbor volá inak, použite tento iný názov súboru podľa kroku 3 vyššie (napr. config-Access2019-x64.xml pre produkt Access 2019).
   Potom to môže vyzerať chvíľu tak, že sa nič nedeje, ale na pozadí sa začne sťahovanie vášho produktu. Preberať sa začne veľký súbor, ktorého stiahnutie môže trvať aj niekoľko minút (rýchlosť sťahovania závisí od kvality vášho internetového pripojenia). Po dokončení sťahovania budete vrátený späť do Príkazového riadka.

  Ak si chcete overiť postup sťahovania, postupujte takto:
  - v adresári, v ktorom sa nachádza setup.exe, nájdite adresár s názvom Office
  - kliknite na tento adresár pravým tlačidlom myši
  - v kontextovej ponuke vyberte možnosť Vlastnosti
  - v dialógovom okne uvidíte aktuálnu veľkosť adresára
  - celková veľkosť bude 1,8 GB

  4.2 Inštalácia softvéru

  Po skončení preberania súboru je už všetko pripravené na inštaláciu produktu. Do PowerShell (alebo do príkazového riadka) napíšte nižšie uvedený text, reťazec "config-O2019STD-x64.xml" určený pre produkt Office Standard 2019 (64-bit) nahradiť názvom vášho aktuálneho konfiguračného súboru, ak inštalujete iný produkt:

  • v PowerShell .\setup /configure config-O2019STD-x64.xml
  • v Príkazovom riadku setup /configure config-O2019STD-x64.xml
   Aj tu sa treba uistiť, že súbor má potrebnú koncovku .xml

  Po dokončení tohto príkazu by už mal byť Office 2019 nainštalovaný a pripravený na použitie.

  Ak sa v tomto kroku stretnete s chybovou hláškou "We can not install. This product can not be installed on the selected update channel", môže ísť o problém s dostupnosťou jazykových nástrojov. Problém možno obísť inštaláciou balíka Office bez jazykových nástrojov. Stiahnite si zodpovedajúci XML súbor bez jazykových nástrojov v tabuľke vyššie a skúste Office nainštalovať takto. Jazykové nástroje možno neskôr doinštalovať samostatne.

  Ak potrebujete inštaláciu upraviť podľa individuálnych potrieb alebo hľadáte podrobnejšie inštrukcie, na stránke spoločnosti Microsoft môžete využiť Sprievodcu inštaláciou balíka Office 2019 pre IT profesionálov.

   

   

  macOS: Inštrukcie pre stiahnutie a inštaláciu balíka Office 2019

  Pri produktoch balíka Office 2019 pre Mac nie je možné stiahnuť inštalačné súbory MS Office priamo zo stránok VLSC. Namiesto toho je potrebné z prostredia VLSC stiahnuť aktivačný nástroj Volume License Serializer (VL Serializer) a pomocou neho následne stiahnuť inštalačné súbory balíka Office pre Mac zo siete Office Content Delivery Network (CDN).

  Inštrukcie pre vykonanie potrebných krokov a pre každý produkt balíka Office 2019 pre Mac sú uvedené na stránke VLSC v záložke Položky na prevzatie a kľúče (Downloads and Keys). Tie isté inštrukcie nájdete aj tu, podrobnejšie spracované pre organizácie, ktoré potrebujú dodatočnú podporu.

  Krok 1: Zaregistrujte sa vo VLSC a prijmite vašu licenčnú zmluvu

  Ak ste tak doteraz neurobili, zaregistrujte sa na stránke VLSC a prijmite softvérovú licenčnú zmluvu pre produkty MS Office 2019 dokončením krokov jedna a dva v našom návode VLSC pre rýchly štart.

  Krok 2: Stiahnite a nainštalujte nástroj VL Serializer

  1. Prihláste sa na stránku VLSC.
  2. Kliknite na záložku Položky na prevzatie a kľúče (Downloads and Keys).
  3. Vyhľadajte váš produkt Office 2019 pre Mac v zozname produktov a kliknite na odkaz Stiahnuť (Download).
  4. Kliknite na tlačidlo Pokračovať (Continue) na spodnej strane okna.
  5. Kliknite na ikonu stiahnutia (kruh so šípkou smerujúcou nadol) pre stiahnutie súboru Volume License Serializer.iso.
  6. Po dokončení sťahovania otvorte súbor .iso pre rozbalenie balíka súborov programu VL Serializer.
  7. Spustite balík VL Serializer na každom z počítačov, na ktorom budete inštalovať produkt Office 2019 pre Mac získaný prostredníctvom multilicenčnej zmluvy.

  V prípade, ak ste si objednali viac ako jeden typ produktu Office 2019 pre Mac, budete musieť zopakovať tento proces pre každý jednotlivý produkt samostatne.

  Nástroj VL Serializer odporúčame spustiť pred nainštaláciou produktov balíka Office 2019 pre Mac (postup inštalácie je uvedený v Kroku 3). Ak ale chcete, nástroj VL Serializer môžete spustiť aj po inštalácii.

  Krok 3: Stiahnite a nainštalujte váš produkt

  Odkazy na stiahnutie vašich produktov balíka Office 2019 pre Mac z prostredia Office CDN by mali byť zahrnuté v inštrukciách, ktoré sa zobrazia pri každom produkte, keď kliknete na odkaz Stiahnuť (Download) na stránke VLSC.

  Odkazy na sťahovanie balíka Office 2019 pre Mac a jednotlivých aplikácií nájdete aj priamo na stránkach spoločnosti Microsoft.

  Pri balíku Office pre Mac 2019 si môžete zvoliť, či si prajete stiahnuť aj komunikačnú platformu spoločnosti Microsoft (Microsoft Teams) alebo nie. Po dokončení sťahovania inštalačného balíka ho otvorte a postupujte podľa inštrukcií pre inštaláciu vášho produktu.

  Ak potrebujete inštaláciu upraviť podľa individuálnych potrieb alebo hľadáte podrobnejšie inštrukcie, na stránke spoločnosti Microsoft môžete využiť Sprievodcu inštaláciou balíka Office pre Mac pre IT profesionálov.

   

  X
  {link_name} zabezpečuje všetky procesy posudzovania a služby pre zákazníkov programu TechSoup Slovensko. Navštívte stránku {link_name}arrow